وقایع 10 محرم

اخراج حضرت ادم علیه السلام و حوا از بهشت

خداوند متعال حضرت آدم علیه السلام و حوّا را در بهشت جاى داد و فرمود: از میوه ها استفاده کنید، فقط به یک درخت(گندم یا انجیر یا انگور یا درختى که حامل این میوه ها بود) نزدیک نشوید. یعنى از آن نخورید.
شیطان لعین با وسوسه حوّا، آدم را فریب داد و موجب شد تا آنها از آن درخت بخورند.
مطابق با دهم محرم بود که آنها از بهشت دنیا اخراج شدند

خروج حضرت نوح علیه السلام از کشتی

حضرت نوح(علیه السلام) در اول رجب به کشتى سه طبقه اى سوار شد که طول آن هزار ذرع و عرض آن چهارصد ذرع و بلندى آن چهل ذرع بود.
ساخت آن کشتى چهل سال طول کشیده بود و در یک طبقه آن حیوانات وحشى و در طبقه دیگر حیوانات اهلى و در طبقه دیگر آن حضرت نوح(علیه السلام) و مؤمنین قرار داشتند.
آنها پس از شش ماه و ده روز حرکت، در روز دهم محرم به «جودى» رسیدند و از کشتى خارج شدند.
حضرت نوح(علیه السلام) چهار پسر به نامهاى: کنعان ـ سام ـ حام ـ یافث داشت. «سام» مردى عفیف و نیک سیرت بود.
حضرت نوح(علیه السلام) بعد از طوفان، به اسم هشتاد نفرى که در کشتى بودند، قریه ثمانین را بنا نمود.
قابل ذکر است بعضى نوشته اند اول رجب سوار کشتى شدند و هفتم رجب از کشتى خارج شدند

ملاقات حضرت یعقوب علیه السلام با حضرت یوسف علیه السلام

پس از این که یوسف(علیه السلام) به مقام عزیزى مصر رسید و برادرانش براى خرید گندم نزد وى آمدند، یوسف(علیه السلام) بنیامین را در مصر نگهداشت. برادرانش به کنعان رفته و پدرشان را از این موضوع با خبر کردند. یعقوب(علیه السلام) نامه اى به عزیز مصر نوشت و به پسرانش داد تا آنرا به مصر بیاورند. زمانى که نامه را به یوسف(علیه السلام) دادند، او خود را معرفى نمود و فرمود: به کنعان بروید و پدرم را به مصر بیاورید.
یعقوب(علیه السلام) پس از چهل سال، در روز دهم محرم در میان لشکریان یوسف(علیه السلام) را ملاقات کرد و اشک شوق از دیدگانش سرازیر شد.
حضرت یوسف(علیه السلام) و حضرت یعقوب(علیه السلام) هر کدام 120 سال عمر کردند و زوجه حضرت یعقوب(علیه السلام) رَحِمَه و زوجه حضرت یوسف(علیه السلام) زلیخا نام داشت

تولد حضرت ابراهیم علیه السلام

حضرت ابراهیم(علیه السلام) در روز دهم محرم در شهر بابل عراق در ناحیه کوثى به دنیا آمد. مادرش نونا و پدرش تارخ بن ناحور بود.
در تاریخ آمده که ختنه را ابراهیم(علیه السلام) معمول داشت و بعد از آن مطابق آنچه در تورات مى باشد حضرت آنرا رسم ملت خود قرار داد. و در تاریخ آمده که خمس را نیز ایشان بنا نهاد

شهادت حضرت امام حسین علیه السلام

امام حسین(علیه السلام) در سن 57 سالگى در روز جمعه یا شنبه سال 61 هجرى قمرى به شهادت رسید و بنا به مشهور قاتل آن حضرت شمربن ذى الجوشن بود.
ذى الجوشن نامش شرجیل بود. وى اولین عربى بود که زره پوشید لذا به ذى الجوشن معروف گردید.
امام حسین(علیه السلام) چهار زوجه داشت به نام هاى: رباب، لیلى، زنى که نام اومعلوم نیست و مشهور است بعد از شهادت امام(علیه السلام) اسیر شد و در نزدیکى حلب در جبل جوشن طفل خود را به نام محسن بن حسین(علیه السلام) سقط کرد، و دختر یزدجرد که شاه زنان نام داشت و پس از مسلمان شدن و ازدواج با امام حسین(علیه السلام) شهربانویه نام گرفت. ایشان در تولد امام سجاد(علیه السلام) به رحمت ایزدى پیوست

 

/ 3 نظر / 30 بازدید
ترانه بختیاری

دل تو مثل دلم اين همه دل تنگ که نيست به خدا جنس دلم مثل دلت سنگ که نيست همه حرفات پر کذب و پر نيرنگ و فريب عشق من مثل تو و عشق تو بيرنگ که نيست تنم اين جاست , همه فکر و خيالم پيش تو تو که آرومي آخه ,تو دل تو جنگ که نيست وقتي رفتي , واسه من حتي دلت تنگ نشد خونه ي عشقو شناختن , کار هر سنگ که نيست سلام دوست عزیز خوشحالم که سر زدی و از ابراز لطفت ممنونم . ببخشید دیر بهتون سر زدم این روزا مشغول حسینیه بودم . _______________________________$$$$آپم ____________________________$$$$$$آپم __________________________$$$$$$$آپم ________________________$$$$$$$$$$$$$$$$$$$آپم ______________________$$$$$$$$$$$$$$$$$$آپم ____________________$$$$$$$$$$$$$$$آپم ___________________$$$$$$$$$$$$$آپم _________________$$$$$$$$$$$$آپم ________________$$$$$$$$$$آپم _______________$$$$$$$$$آپم ______________$$$$$$$$آپم _____________$$$$$$$$آپم ____________$$$$$$$آپم ___________$$$$$$$آپم ___________$$$$$$آپم __________$$$$$$آپم __________$$$$$آپم _________$$$$$آپم _________$$$$آپم ____

ارغنون

سلام [گل] جالب بود ... بعضی هاش رو اصلا نمی دونستم [گل]